ԻԿԽ-ն դատապարտում է ինտերնետի սահմանափակումներն Ադրբեջանում
Այսօր՝ 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Տրանսպորտի, Կապի և Բարձր Տեխնոլոգիաների նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում սահմանափակվում է ինտերնետի հասանելիությունը՝ հնարավոր սադրանքներից խուսափելու նպատակով։ Ինտերնետի ադրբեջանական օգտատերերը նշում են նաև սոցիալական ցանցերի համատարած արգելափակումների մասին։
ՀՀ Ինտերնետ Կառավարման Խորհուրդը խստորեն դատապարտում է ինտերնետի ազատության, տեղեկատվության տարածման, մարդկանց ազատ կամարտահայտման խոչընդոտելու այս քայլը։ Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան սանձարձակված ռազմական գործողությունների պայմաններում Ադրբեջանի բնակչությունը պետք է հնարավորություն ունենա տեղական և միջազգային աղբյուրներից ստանալու հավաստի և բազմակողմանի տեղեկատվություն, հետևելու տեղեկատվական հոսքերին՝ օբյեկտիվ կարծիք ձևավորելու և արտահայտելու համար։
ՀՀ Ինտերնետ Կառավարման Խորհուրդը կոչ է անում ինտերնետ կառավարման ոլորտում գործող գործընկերներին՝ այդ թվում Ինտերնետ հասարակությանը (Internet Society), ICANN, RIPE NCC, Facebook, Google արտահայտել իրենց կարծիքը Ադրբեջանում տեղի ունեցող ինտերնետի սահմանափակումների վերաբերյալ, միջազգային ատյաններում դատապարտել նման վարվելակերպը, Ինտերնետի ազատության սահմանափակումները, մարդու հիմնարար իրավունքների սահմանափակումները։

Совет по Управлению Интернетом осуждает ограничение доступа к сети Интернет в Азербайджане
27-го сентября 2020-ого года, Министерство Транспорта, Связи и Высоких Технологий Республики Азербайджан официально объявило об ограничении доступа к сети Интернет в Республике Азербайджан, мотивируя это действие защитой от возможных провокаций.
Азербайджанские пользователи отмечают широкомасштабные блокировки социальных сетей.
Совет по Управлению Интернетом решительно осуждает действия, направленные на ограничение доступа к сети Интернет, а также распространение информации и свободного волеизъявления.
В условиях, развязанных с утра 27-го сентября 2020-ого года Азербайджаном военных действий, население Азербайджана должно иметь возможность получать всестороннюю и достоверную информацию из разных местных и международных источников, что позволит объективно оценить создавшуюся ситуацию.
Обращаемся к организациям, работающим в сфере управления Интернет — Интернет Сообществу (Internet Society), ICANN, RIPE NCC, Facebook, Google и просим выразить свое мнение в связи с ограничениями доступа к сети Интернет в Республике Азербайджан и осудить подобные действия, ограничивающие основополагающие права и свободы человека.